UNDER SECRETARY GENERAL: Berkay Yıldırım

1974 yılında, 20 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti, saat 06:05 de yıllardır çeşitli yıldırma politikalarına maruz kalan Türk halkının haklarını güvence altına alabilmek için Kıbrıs Yarımadasına askeri bir çıkartma yaptı. Tüm dünyanın beklemediği bu harekâtın iki sonucu olabilirdi: Ya Kıbrıs Yarımadasında barış sağlanacaktır ya da harekât başarısız olup bu yenilgi Türkiye tarihine kara bir leke olarak kazınacaktır.

İlk harekât 37. Türkiye Hükümeti Başbakanı Bülent Ecevit’in şu cümlesi ile başladı: “ Türk askerleri savaş için değil barış için Kıbrıstadırlar, Kıbrısı istila için değil zorbaca bir istilaya son vermek için Kıbrıstadırlar!” İkinci harekât ise 37. Türkiye Hükümeti Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in gizli bir mesaj içeren harekât emir cümlesi ile başladı: “Ayşe Tatile Çıksın!”

Tarihte önemli bir yer alan bu iki cümle, özellikle gizli bir mesaj içeren “Ayşe Tatile Çıksın!” cümlesi, tarih sayfalarına Türkiye Cumhuriyeti için altın harflerle yazılmışken birçok yabancı devlete göre “Kıbrıs Türk İstilası” adıyla kanlı bir istila olarak nitelendirilmektedir.

Bizler ise bu komitede Kıbrıs Barış Hârekatını hep birlikte tekrardan gerçekleştireceğiz. Peki bu sefer harekât yine aynı mı olacak yoksa farklı bir boyuta mı taşınacak?